Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

This message is only visible to site admins
Problem displaying Facebook posts. Backup cache in use.

Error: Error validating access token: The user has not authorized application 1332798716823516.
Type: OAuthException

1 października 2020

BB Projekt

STARE → NOWE: FORMA I ZAKRES PROJEKTU BUDOWLANEGO:

Ministerstwo Rozwoju przygotowało prezentację wyjaśniającą jak należy odczytywać nowe przepisy Prawa budowlanego i rozporządzenia w zakresie formy i zakresu projektu budowlanego.

Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które zostały w niej poruszone:

***

NIE MA OBOWIĄZKU przedkładania projektu technicznego organom AAB – organ nie sprawdza, nie weryfikuje ani nie zatwierdza projektu technicznego.
Należy jednak dodać, że projekt techniczny MOŻNA dołączyć do projektu budowlanego składanego w urzędzie - wtedy organ AAB nie sprawdza, nie weryfikuje ani nie zatwierdza projektu technicznego.

***

W przypadku projektanta rozporządzenie posługuje się liczbą pojedynczą, JEDNAK ZGODNIE Z ZAWSZE STOSOWANĄ NOMENKLATURĄ - TO OZNACZA LICZBĘ POJEDYNCZĄ LUB LICZBĘ MNOGĄ.
Inaczej mówiąc, jeśli w projekcie występuje więcej niż jedna osoba projektująca, to rozporządzenie ma na myśli każdego z tych projektantów. Nie istnieje funkcja tzw. głównego projektanta.

***

Rozporządzenie nie ogranicza możliwości zamieszczenia innych danych czy informacji (dodatkowych) w projekcie budowlanym, ponad te które wymienia rozporządzenie.
Oznacza to, że JEŚLI KTOŚ CHCIAŁBY ZROBIĆ Z PROJEKTU TECHNICZNEGO PROJEKT WYKONAWCZY, TO ROZPORZĄDZENIE NIE STOI TEMU NA PRZESZKODZIE.

***

Jeżeli z charakteru projektu budowlanego wynika, że któraś ze składowych części opisowej lub rysunkowej określonych w rozporządzeniu w danym projekcie nie występuje, PROJEKTANT NIE MA OBOWIĄZKU ZAMIESZCZANIA ADNOTACJI W POSTACI NP. „NIE DOTYCZY”.
To istotna uwaga, bo wymagania organów AAB były bardzo zróżnicowane.

***
KARTA TYTUŁOWA TO NIE TO SAMO CO STRONA TYTUŁOWA.
Każdy projekt budowlany ma 1 kartę tytułową i co najmniej 1 stronę tytułową.

Przykładowy projekt pokazujący czym się różni karta tytułowa od strony tytułowej pokazaliśmy w poradniku Prawo budowlane po zmianach w 2020 r. tiny.pl/7pgxq (przydatne linki, poz. [6]),

***

Opinie, uzgodnienia, pozwolenia i inne dokumenty, o których mowa w art. 33 ust. 2 ustawy Prawo budowlane – nie są załącznikiem do PZT, PAB czy PT.
TO JEST ODRĘBNY ELEMENT PROJEKTU BUDOWLANEGO.

***

Projektant może wykonać rysunek PZT na cyfrowej wersji mapy do celów projektowych i wydrukowany rysunek, poświadczony przez siebie z oryginałem, zawrzeć w projekcie budowlanym – NIE MA OBOWIĄZKU DOSTARCZANIA DO ORGANU AA-B ŻADNEGO DODATKOWEGO „POŚWIADCZENIA” O ORYGINALNOŚCI MAPY CZY „CZYSTEJ MAPY”.

***

Projekt techniczny nie może ujawniać informacji, które mogłyby wpłynąć na przebieg postępowania administracyjnego, np. w zakresie ustalania stron – TAKIE INFORMACJE UJAWNIA SIĘ NA ETAPIE PZT I PAB.

*****

Prezentacja Ministerstwa Rozwoju dostępna jest tutaj: tiny.pl/7lhbj .
... WięcejWróć

Pracujemy systematycznie nad naszą kolekcją wizualizacji. Proponujemy rozwiązania autorskie w oparciu o najnowsze trendy architektoniczne i własne doświadczenia. Wyważanie otwartych drzwi nie opłaca się! Projekt BENEDYKT Projekt CZTERY KĄTY

Nowy pomysł Szkieletor w Ostrawie doczekał się jednak swojej szansy – znalazł się inwestor, który chce dokończyć budowę. Co więcej, zachowane zostaną obie funkcje, przeznaczone pierwotnie dla budynku. Do współpracy przy opracowaniu projektu nowej wersji 20-letniego szkieletora zaproszono pracownię JVArchitekt. Więcej na stronie

Nowoczesny parterowy mały dom. Dom doskonały dla pary. Wysoki salon jest ozdobą domu i tworzy niepowtarzalny klimat. Wnętrze jest przestronne a dzięki dużym przeszkleniom pełne światła. W domu znajdują się dwie sypialnie, łazienka. Ogrzewanie domu stanowi piec gazowy. Projekt spełnia wymogi programu „Mieszkanie dla Młodych” dzięki dużej powierzchni zabudowanych szaf. W ramach pokrycia dachu można…

W naszym portfolio znajdziecie wizualizacje BB Projekt. Jesteśmy gotowi przygotować dla Państwa aranżację wnętrza dowolnego pomieszczenia. Zobaczcie nasze PORTFOLIO.

ARCHITEKCI | TARNOBRZEG
Opracowanie: BBI Studio.